Haber

ABD Teksas Valisi Greg Abbott’un Yüzer Bariyer Projesinde Şamandıralar Bulundu

ABD’nin Teksas Valisi Greg Abbott tarafından Meksika sınırındaki Rio Grande Nehri üzerine kurulması planlanan yüzer bariyerde testereli şamandıraların olduğu ortaya çıktı. Şamandıraların yanında 2 göçmenin cansız bedeni bulundu.

ABD’nin Teksas eyaleti yönetimi tarafından geçtiğimiz ay Meksika sınırındaki Rio Grande Nehri üzerine kurulmaya başlanan yüzer bariyerde testereli şamandıraların kullanıldığı ortaya çıktı. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Sylvia Garcia, testere şamandıralarının görüldüğü yerleri yayınlayarak Teksas Valisi Greg Abbott’u bu zalim ve insanlık dışı uygulamaya derhal son vermeye çağırdı.

Vali Abbott, geçen haziran ayında yaptığı duyuruyla gündeme gelen ve temmuz ayında yapımına başlanan yüzer bariyer projesinin düzensiz göçmenlerin ABD’ye girişini engellemek için hayata geçirildiğini savunurken, ABD lideri Joe Biden hükümetini yetersiz olmakla suçluyor. bu konuda.

İki göçmenin cesedi bulundu

Meksikalı yetkililer yaptığı açıklamada, 3 ve 4 Ağustos tarihlerinde Rio Grande Nehri üzerindeki şamandıraların yakınında iki göçmenin cesedinin bulunduğunu söyledi. Hayatını kaybeden göçmenlerden birinin 20 yaşında Honduras kökenli olduğu, diğer göçmenin kimliğinin ise şu anda tespit edilemediği belirtildi.

Meksika’dan ABD’ye not

Meksika, yüzer bariyer projesi nedeniyle ABD hükümetine 2 diplomatik nota gönderirken, Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena geçtiğimiz günlerde ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede şamandıraların kaldırılmasını talep etmişti.

ABD hükümeti bariyerler için dava açıyor

Tartışmalı bariyer projesine, insan ve çevre sorunlarına yol açabileceği gerekçesiyle ABD hükümeti karşı çıktı ve ABD Adalet Bakanlığı, bariyerlerin kaldırılması için geçen Temmuz ayında Teksas yerel yönetimine dava açtı. – MEKSİKA ŞEHRİ

golmarmarahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu