Yaşam

Bilim insanlarından rüyaları hatırlamamaya son veren buluş: Film gibi izleyebileceksiniz

Çalışmada üç katılımcı, 10 gün boyunca 3 saatlik zaman dilimlerinde MRI tarayıcısına yerleştirilerek uyku sırasında beyin aktiviteleri izlendi. Katılımcıların kafa derilerine, beyindeki küçük elektrik sinyallerini yakalamak için EEG makinesi takıldı. MRI makinesi ise katılımcının uykusunun farklı aşamalarında kan akışındaki değişiklikleri gözlemleyecek şekilde düzenlendi.

Smithsonian Magazin‘e göre bilim insanları, katılımcılarda REM dışı uykunun birinci evresine odaklandı. Bu evre, “hızlı, tek tük halüsinasyonların” ortaya çıkabildiği uyuklamadan birkaç dakika sonrasını kapsıyor. Katılımcılar bu evreye girdikten sonra uyandırıldı ve rüyalarında ne gördüklerini anlatmaları istendi. Bu işlem yaklaşık 200 kez tekrarlandı.

Bilim insanları, önce katılımcıların rüyalarında en sık gördükleri nesneleri (örneğin bir insan ya da bina) tespit etti. Daha sonra bu nesnelerin internetteki görüntüleri katılımcılara MRI makinesinin içindeyken gösterildi. Elde edilen veriler analiz için bir yapay zeka programına yüklendi.

Yüzde 60 isabetle tahmin

Cumhuriyet’in haberine göre çalışma sonucunda, katılımcıların rüyalarına ait temel görüntüler oluşturulabildi ve bu görüntüler bir videoda bir araya getirildi. Katılımcıların rüyalarını nasıl gerçekleştiği sorulduğunda alınan yanıtlar, yapay zeka tarafından oluşturulan video tahminleriyle oldukça iyi eşleşti. Algoritma, bir katılımcının rüyasında ne gördüğünü yüzde 60 oranında tahmin edebildi. Ancak belirli bir sahnenin ayrıntılarını tanımlamak konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Gelecekteki araştırmalar

Bu çalışma, rüyaların daha ayrıntılı ve doğru bir şekilde kaydedilmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bilim insanları, gelecekteki araştırmalarla algoritmanın isabet oranını ve ayrıntı tahmin yeteneklerini daha da geliştirmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu