Haber

Bodrum’da açılacak taş ocağına karşı mücadele sürüyor

ESMA TURAN

Muğla’nın Bodrum ilçesinde açılacak taş ocağına karşı bölge halkının açtığı iptal ve yürütmeyi durdurma davasının son duruşması yarın yapılacak. Avukat Remzi Kazmaz, “Bodrum’un akciğeri olan Kızılağaç, Çiftlik, Yalıçiftlik ve Çamlık’ta binlerce ağaç kesilip zeytinliklere susmadık, sessiz kalmadık, sessiz kalmayacağız” dedi. Korular madene devredilecek.”

Bodrum’un Kızılağaç, Yalıçiftlik ve Çamlık İlçeleri sınırları içindeki bölgede Deniz Madencilik’in açacağı taş ocağına karşı bölge halkının su kaynaklarını ve zeytinliklerini koruma mücadelesi sürüyor.

Geçtiğimiz yıl ocak için “ÇED gerekli değildir” raporu alındı. Raporun ardından 134 köylü, ÇED raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye dava açtı. Dava kapsamında geçtiğimiz Aralık ayında bilirkişi incelemesi yapılmıştı. Raporda uzman, köylülerin geleceğinin ve bölgedeki ekolojik dengenin tehlikede olduğunu belirterek köylüler lehine karar verdi.

“BODRUM SEVGİLİLERİ OLARAK ÇARŞAMBA GÜNÜ SON MAHKEMEMİZE GİDİYORUZ”

Dün Kızılağaç’ta köylülerle birlikte açıklama yapan avukat Remzi Kazmaz, çarşamba günü yapılacak duruşma öncesinde maden sahalarının genişletilmesine tepki gösterdi. Kazmaz şu açıklamayı yaptı:

“Bodrum Kızılağaç köylüleri bir araya gelerek bu ocaklara yaşam alanlarının korunması için dava açtılar. 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğümüz bu davada uzmanlar gelip raporlarını sundular. Biz sessiz kalmadık, yaptık” Sessiz kalmayın, binlerce ağacın kesilmesine, zeytinliklerin madene devredilmesi karşısında sessiz kalmayacağız.Tüm Bodrum sevdalıları gibi çarşamba günü son kortumuza gidiyoruz. Haklarımız ve hukukumuz. Bu yüzden katılmak isteyen Bodrum sevdalılarına sesleniyoruz. Çarşamba günü saat 10:00’da Muğla İdare Mahkemesi’nde yaşam alanlarımızı, haklarımızı adil bir şekilde savunmak için yola çıkıyoruz.”

Köylü bir kadın, “Çocuklarımızın haklarına dokunmasınlar. 3 kuruşa zeytinyağı kazanıyoruz. 2-3 dönüm arazimiz var, zenginlere vererek bizi mağdur etmesinler. Yapmayacaklar” dedi. isteklerine ulaşabilecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu