Ekonomi

Borsa İstanbul’daki köklü enerji şirketi geçen yıl yatırımlarını 3’e katladı

Investing.com – Türkiye’de elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri alanında önde gelen şirketlerden biri olan Enerjisa Enerji, 2023 yılı için de güçlü bir finansal performans sergilediğini duyurdu.

Enerjisa Enerji tarafından yapılan açıklamada şirketin yatırımlarını, dağıtım iş kolunun yanı sıra müşteri çözümleri ve Eşarj ile devam ettirdiğini ve 2023 yılının tamamında geçen yıla göre yaklaşık üç kat artırarak 15,7 milyar TL’ye ulaştığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Geçen hafta 2023 yılı kazanç raporunu açıklayan Enerjisa Enerji, 2023 yılında hedefleri ile uyumlu olarak enflasyon muhasebesi öncesi konsolide faaliyet gelirlerini geçen yıla göre yüzde 38 artırdı ve 20,8 milyar TL’ye çıkardı. Aynı metriğin enflasyon muhasebesi sonrası ise 26,9 milyar TL olarak gerçekleştiği bildirildi.

“2023 yılı zorluklarına rağmen tüm paydaşlarımıza verdiğimiz sözleri tuttuk”

2023 yıl sonu finansal sonuçlarını değerlendiren Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar şunları söyledi:

Enerjisa Enerji CFO’su Dr. Philipp Ulbrich ise şunları söyledi:

ENJSA’da son durum

ENJSA payı, geçen hafta açıklanan kazanç raporu sonrası %3 geri çekilme gördü. Bugün de %2’ye yakın düşüş gören ENJSA son yükseliş trendine göre 58 TL bölgesinde bir destek hattına sahip. Bu bölgenin haftalık kapanışlarlada korunması hissenin yukarı yönlü hareketini koruması için önemli gözüküyor.

InvestingPro’da 14 finansal model baz alınarak ve orta belirsizlikle ENJSA’nın şu an iskontolu hareke ettiği öngörülüyor. Adil değer analizine göre ENJSA, bir yıllık süre içerisinde %40’ı bulan değer artışıyla 81 TL bandına doğru hareket edebilir.

Şu an InvestingPro’da finansal açıdan üstün performansa sahip olduğu görülen ENJSA’nın denk şirketlerle FK, brüt kâr marjı ve piyasa değeri değerlerine göre karşılaştırmasına bakıldığında; ENJSA’nın diğer denk şirketlere göre en büyük piyasa değeriyle en düşük FK oranına sahip olduğu görülüyor. Bununla birlikte brüt kâr marjı, %20’nin altında devam ederken karşılaştırılan şirketlerin altında seyrediyor.

arhavihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu