Haber

Bulgaristan’daki Osmanlı Mektebi’ne Bursa Osmangazi desteği

BURSA (İGFA) – Balkanlar’daki soydaşlarla bağını güçlendirmek ismine bugüne kadar birçok toplumsal ve kültürel aktiflik düzenleyip, tarihi mirası ayağa kaldıran Osmangazi Belediyesi, son olarak Bulgaristan’ın Şumnu kentindeki tarihi Şumnu İmam Hatip Lisesi, tarihteki ismiyle Nüvvâb Mektebi’nin bahçesine, okulda eğitim gören öğrencilerin basketbol, tenis ve voleybol üzere çeşitli sporları yapılabileceği hoş bir spor alanı yaptı.

Bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutlayan okulu Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş ile birlikte ziyaret eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, asırlık okula hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını tabir etti.

Şumnu Nüvvâb Medresesi’nin Balkan Türkleri ve İslam dünyası için kıymetli bir eğitim yuvası olduğunun altını çizen Lider Dündar, öğrencilerin rahat bir halde spor yapabilecekleri bu bahçenin iyi olmasını diledi. Tarihi okulda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Lider Dündar, dolgu çalışmasıyla sahanın yükseltildiğini, asfalt atılmasının akabinde voleybol alanlarına uygun akrilik boya ile tabanın kaplandığını kaydetti.

Bu ortada Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de açıklamasında, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a hizmetlerinden ötürü teşekkür etti. Büyükelçi Sekizkök, “Büyükelçiliğimizin ve Müslüman Türk azınlığının en büyük destekçisi olan Mustafa Dündar başkanımız ile geçen yıl Kadir Gecesi’ni burada vatandaşlarımızla birlikte idrak etmiştik. O gece Mustafa başkanımızdan taleplerimiz olmuştu ve başkanımız bütün imkânlarını kullanarak çok güzel bir park ve spor alanı kazandırdı. Nüvvâb Okulumuz’un 100. yılında bize güzel bir hizmet kazandıran Başkanımız Mustafa Dündar ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

PROF. DR. ERBAŞ’TAN DÜNDAR’A TEŞEKKÜR

Okulu ziyaret eden Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş da yeni hizmete açılan spor alanını Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar ile birlikte inceledi.

Öğrencilerin basket atışlarını izleyen Erbaş, okula katkılarından ötürü Lider Dündar’a teşekkür etti. Program kapsamında tarihi okulun içerisini de gezen Prof. Dr. Erbaş ve beraberindekiler, Nüvvâb İmam Hatip Lisesi’nin tarihi hakkında evrak ve yazışmaların yer aldığı alan ile ilgili yetkililerden bilgi alırken, bir sınıfa girerek ders sıralarında oturup sohbet etti.

Bu ortada Bulgaristan programı kapsamında Şumnu Tiyatro Salonu’nda “Milletlerarası İlmi Toplantı: Asırlık İlim ve İrfan Ocağı: Nüvvâb” başlığıyla düzenlenen Medresetü’n Nüvvâb’ın 100. Yıl Sempozyumu’na katılan öğrencilere Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz ile birlikte okul çantası ve çeşitli ikramlar de takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu