Ekonomi

ByteDance, hisse başına 160$’lık çalışan hisse geri alım planını uygulamaya koyuyor

Popüler kısa video uygulaması TikTok’un Çin merkezli ana şirketi ByteDance, şirket tarafından onaylandığı üzere uluslararası çalışanlarının hisselerini hisse başına 160 dolardan geri satın alma planını önerdi. Kısıtlı hisse senedi birim fiyatı, ByteDance’in ekim ayında mevcut ve eski ABD çalışanlarına yaptığı ve hisse başına 160 dolardan en az 300 milyon dolar değerinde hisse satın alma teklifiyle aynı doğrultuda.

Bu fiyatlandırma, şirketin değerlemesini yaklaşık 223,5 milyar dolar olarak gösteriyor; bu, bir önceki yıla göre %26’lık bir düşüş anlamına geliyor. Geçen yıl, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki çalışanlara yönelik bir hisse geri satın alma girişimi sırasında ByteDance’in değeri 300 milyar dolardı.

İlgili Makaleler

Hisse başına 160 dolarlık mevcut geri alım fiyatı, Nisan ayındaki önceki geri alım için belirlenen hisse başına 155 dolarlık fiyattan bir artış. ByteDance sözcüsü, ABD dışındaki çalışanlara yönelik hisse geri alım planını doğruladı ve amacın bu tür programlar aracılığıyla işçilere likidite seçenekleri sunmak olduğunu belirtti. Şirket, 2017’den bu yana uygun mevcut ve eski çalışanlara yılda iki kez geri alım programları sunuyor.

Hisse geri alımları, çalışanlara şirketin halka açılmasını beklemeden hisselerini nakde çevirme fırsatı sağlar. ByteDance için halka arz (IPO) fikri birkaç yıldır tartışılıyor. Ancak 2021 itibarıyla şirket, Pekin’in Çin’in teknoloji devlerine yönelik artan düzenleyici incelemelerini göz önünde bulundurarak, halka açılma konusunda acil bir planının olmadığını söyledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

aricak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu