Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Avrupa Parlamentosunda “Daha Adil Dünya Mümkün” paneli

Avrupa Parlamentosunda (AP) Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı tarafından düzenlenen panelde Avrupa’nın farklı ülkelerinden uzmanlar, Birleşmiş Milletlerin (BM) güncel tehditlere cevap vermesine engel olan eksikler ve muhtemel reform önerilerini tartıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Brüksel’deki AP’de “Daha Adil Dünya Mümkün” başlıklı panel düzenledi.

BM’nin yapısındaki eksiklikler ve bunların giderilmesi için gerekli ıslahatların ele alındığı 2 saatlik panelde Avrupa’nın farklı ülkelerinden uzmanlar, daha ilkeli, kapsamlı, stratejik ve uygulanabilir bir model için perspektiflerini sundu.

Avrupa Birliği (AB) İletişim ve Halkla İlişkiler Danışmanı Joanna Magdalena’nın moderatörlüğünde, mevcut yapının yeni tehditler için kâfi tahlilleri sağlayacak durumda olmadığını tartışan uzmanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabında işaret ettiği fikirlerle ilgili görüş alışverişinde bulundular.

TRT World Dış Politika Uzmanı Yusuf Erim, BM’nin, mevcut yapısıyla mülteciler konusu, terörizm ve iklim değişikliği üzere global problemlerle baş etmekte yetersiz kaldığına işaret etti.

Erim, Afrika ve Güney Amerika kıtasının BM Güvenlik Kurulunda daimi temsilciliğine gereksinim olduğunun altını çizdi.

AP’de Politika ve Stratejik İletişim Danışmanı, siyasi analist İpek Tekdemir de AB’nin dünya nizamının daha adil hale getirilmesi için atabileceği adımlarla ilgili görüşünü paylaştı.

Avrupa Muhafazakarları ve Reformcular Partisi eski Genel Yöneticisi Richard Milsom da 70 yıllık dünya sisteminin yeni tehditlere tahlil üretme konusunda yetersiz kaldığını vurguladı.

Düşünce kuruluşu Avrupa Komşuluk Kurulu Yöneticisi Samuel Doveri Vesterbye, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üzere yükselen kurumların bu manada ehemmiyetinden kelam etti.

NATO ve fikir kuruluşları için Stratejik Analist ve Siyaset Danışmanı Maurizo Geri de BM Güvenlik Kurulundaki oy çokluğuna karşı veto konusunun, demokratik yapıya uymayan, demode bir kavram olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu