Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 71 hafıza izin verdi

Adapazarı ilçesi Karaosman Camii ve Akyazı ilçesi Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi’nde düzenlenen iki farklı programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hafızlık eğitimini tamamlayan 46 erkek ve 25 kız öğrenci olmak üzere toplam 71 hafızlık yaptı.

Programlarda konuşan Erbaş, dünya genelinde Sudan, Somali gibi ülkelerde 1 milyondan fazla hafız olduğunu belirtti. Karaosman Camii’nde düzenlenen programda konuşan Önder Erbaş, en güzel törenin içinde olduklarını belirterek, “Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki; “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” Bu işi yapmak en güzeli olduğu gibi bu işin töresini de icra etmek en güzel töredir. Kuran’ı muhafaza etmenin yollarından biri yazmak, diğeri ise ezberlemektir. Allah Resulü (sav)’nin mübarek aklına ve kalbine Kuran indirildikten sonra vahiy katiplerine yazdırdı. Daha sonra ezberleme yöntemiyle Kur’an’ın korunması sağlanmıştır. Bu, Allah’ın Kuran’ı hafızasının varlığıyla koruduğu anlamına gelir. Burada çok değerli haberler var. Hafızalarımız Kuran’ın korunma vasıtasıdır. Anılarımız, onun ilk ayak bastığı andan itibaren hiçbir kelimesini, harfini değiştirmeden bugüne gelmesine vesile olmuştur. Bugün dünyada Kur’an’ın bir mushafı bile kalmasaydı, milyonlarca hafızımız tek bir hattata Kur’an’ın mushaflarını yazdırabilirdi.

“Ülke olarak anılarımıza sahip çıkalım”

Hafızların kıymetinin bilinmesi gerektiğine işaret eden Erbaş, “Hafızlarımızın aileleri, anaları, babaları evlatlarının kıymetini bilsin. Komşuları ve mahallesindekiler kıymetini bilsin çünkü bizim mahallede hafız var. Hafız sayesinde ailesi, mahallesi ve dairesi hayırlı olsun. Ülke olarak bunun kıymetini bilelim” dedi.

“Yeryüzündeki amacımız Allah’a kul olmaktır”

Akyazı ilçesindeki Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi’nde düzenlenen programda konuşan Erbaş, “Dünyadaki gayemiz Allah’a kul olmaktır. Allah’a ibadet etmenin en önemli ifadesi ve en büyük ifadesi, Kuran’ın ve Resulünün sünnetinin yolunda yürümektir. Kuran’ı öğrenmenin, ezberlemenin ve okumanın amacı onu hayatımızda tatbik etmektir. Hayatımızı Kuran’a göre düzenlemektir. Evimize Kuran girerse evimiz sevinir. Evimize rahmet girerse ve mahallemizde Kuran’a göre yaşarsak, o mahalle Kuran’ın rahmetiyle bereketlenir.

karahallihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu