Haber

Emine Erdoğan, Burundi Cumhurbaşkanı’nın eşi Ndayishimiye ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye’nin eşi Angeline Ndayishimiye ile bir araya geldi.

Emine Erdoğan, daveti üzerine 31 Ekim Dünya Şehirler Günü programına katılmak üzere İstanbul’a gelen Angeline Ndayishimiye ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi.

Toplantıda Erdoğan, Afrika ülkelerindeki kadınların el yapımı eserlerinin satışa sunulduğu ve gelirinin Afrikalı kadınlara dağıtıldığı Afrika El Sanatları ve Kültür Konutu’nda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi paylaştı.

Ndayishimiye ayrıca kurucusu olduğu Fondation Bonne Action (Yardım Vakfı) aracılığıyla çocuklara ve kadınlara yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Emine Erdoğan, çocukların beslenmesi, kız çocuklarının eğitimi, kadınların ekonomik hayata katılımı ve anne sağlığı konularında yürütülen çalışmaları takdire şayan bulduğunu ifade etti.

Emine Erdoğan ve Angeline Ndayishimiye görüşmede sağlık, eğitim, kadın sağlığı, kız çocuklarının eğitimi ve Türkiye’de eğitim gören Burundili öğrenciler ile ortak çalışmalar ele alındı.

Toplantıda Ndayishimiye, Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Küresel Sıfır Atık Hareketi’ne katılımın sağlanması amacıyla uluslararası bireysel imzalara açılan “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Bildirgesi”ni imzaladı.

Emine Erdoğan, Ndayishimiye’ye “Sıfır Atık vaadi” için teşekkür etti

Toplantıya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda

Toplantıda Afrika Kültür Evi Derneği’nin serüvenini ve Afrikalı kadın ve çocuklara yönelik çalışmalarını anlattığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ndayishimiye Hanım’ın kurucusu ve başkanı olduğu Yardım Vakfı çatısı altında çocuk beslenmesi, kız çocuklarının eğitimi, kadınların ekonomik hayata katılımı ve anne sağlığı alanlarında takdire şayan faaliyetler yürüttüğünü öğrendim. ‘Sıfır Atık’ projesiyle ülkemizin 6 yılda elde ettiği başarılar “Uluslararası sıfır atık bilincinin artırılması konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bu bakış açısıyla, verdiği ‘sıfır atık’ vaadi için ilk adımı atan ve ‘Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Bildirgesi’ni imzalayan Angeline Hanım’a ülkesi adına yürekten teşekkür ediyorum.”

kirikhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu