Haber

Etiyopya: Tigray’ın yüzde 70’i ordunun kontrolü altında

Etiyopya hükümeti, Tigray bölgesinin yüzde 70’inin ordunun kontrolü altında olduğunu açıkladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Güvenlik Danışmanı Rıdvan Hüseyin, toplumsal medyada yaptığı paylaşımda, Etiyopya ordusunun Tigray’ın büyük bir bölümünde kontrolü sağladığını duyurdu.

Hüseyin, “Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri (ENDF), Tigray bölgesinin yüzde 70’inde denetimi sağladı ve insani yardım devam ediyor.” tabirini kullandı.

Yardımlara müsaade verildiğini kaydeden Hüseyin, 35 kamyon besin gereci ve 3 kamyon tıbbi gerecin muhtaçlık sahiplerine ulaştırıldığını kaydetti.

Barış görüşmeleri sürüyor

Etiyopya hükümeti ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ortasında Güney Afrika’da yürütülen görüşmeler sonrasında tarafların 2 Kasım’da muahedeye vardıkları duyurulmuştu.

Etiyopya hükümeti ile TPLF ortasında 7 Kasım’da Kenya’da yine başlayan müzakereler, silahsızlanma, Tigray’a temel hizmetlerin yeniden sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gibi konular üzerine sürüyor.

Müzakerelere, Afrika Birliği (AfB) adına eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ve eski Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta başkanlık ediyor.

Etiyopya’da ordu ile TPLF ortasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, binlerce kişinin vefatına, yüz binlerce kişinin konutlarını terk etmesine yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu