Haber

Filistin Büyükelçisi: İsrail Ateşkes İstemiyor, Bu Netanyahu’nun Siyasi Hayatının Sonu Demektir

FİLİSTİN’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın üç aşamalı ateşkes teklifini reddetmesine ilişkin, “Ne İsrail ne de İsrail hükümeti bu ateşkesi istiyor. Bu savaşın devam etmesi Netanyahu için özel, kişisel bir mesele haline geldi.” “Savaşın sonucu onun siyasi hayatının sonu demektir” dedi.

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Mustafa, Filistin’de çatışmaların başlamasının üzerinden 130 gün geçtiğini ve İsrail’in Gazze’ye saldırılarının devam ettiğini belirtti. Mustafa, “Gazze’de açıkça bir soykırım yaşanıyor. Şu ana kadar 29 bin şehit verdik. 70 bine yakın yaralı, 10 binin üzerinde kayıp var. Yıkımın yüzde 65-70’inde altyapıyı hedef aldılar. Sağlık kurumlarını, okulları, camileri hedef aldılar.” . Suyu ve elektriği kestiler. Oradaki insanları insani yardım ve ilaçtan mahrum bırakıyorlar. Bunlar devam ettiği için büyük bir tehlike altındayız. Gazze’ye yoğun saldırılar düzenleyerek, kuzeyden güneye halkı zorlamaya çalışıyorlar. Gazze’nin ortasını hedefliyorlar ve oradaki insanlar güneye hareket edebilirler ve “1 milyon 800 bin kişiyi Rafah’a göç etmeye zorladılar” dedi.

‘ULUSLARARASI TOPLUM İSRAİL’E BASKI YAPMALI’

Mustafa, İsrail’in güvenli bölge olduğu iddiasıyla insanları sınır dışı ettiği Refah kentine düzenlenen baskınlarda en az 100 kişinin öldüğünü söyledi. Bölgede çok fazla insan bulunduğunu ve bu saldırıların devam etmesi halinde çok daha büyük bir trajediye yol açacağını belirten Mustafa, “Batı Şeria’da da durum Gazze’den farklı değil, her yeri işgal etmeye çalışıyorlar. İnsanlar Batı Şeria’da yalnızca İsrail ordusu tarafından öldürülebilir.” Sadece oradaki yerleşimciler tarafından değil, oradaki yerleşimciler tarafından da hedef alınıyorlar. İnsanların Kudüs’e gitmesini engelliyorlar. Durdurmaları mümkün değil, bu katliamı sürdürüyorlar. Refah’a hem karadan hem havadan hem de denizden saldırdılar. Yüzlerce kişi hedef alındı ​​ve bu sadece verilerin başlangıcı. Refah’ “Orada 2 milyon Filistinli yaşıyor, herhangi bir askeri operasyon büyük bir katliama yol açar. Uluslararası toplumun böyle bir trajediye yol açmaması için İsrail’e baskı yapması gerekiyor. Faşist İsrail hükümeti, Amerika’nın desteğiyle bunları görmezden geliyor, “dedi.

‘BU TÜM DÜNYA İÇİN BİR ADALET SINAVI’

Güney Afrika, Gazze’de sivillere yönelik saldırıların durdurulması için Birleşmiş Milletler’in (BM) en yüksek mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı’na dava açtı ve İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırım ilanının ‘çok cesurca’ olduğunu belirtti. ‘ davranmak. Bunu bir eylem olarak nitelendiren Mustafa, “İsrail’in 75 yıldır işlediği suçların tamamı göz ardı edilmemelidir. Bu suçların 1948’den bu yana 75 yıllık bir geçmişi var. İsrail cezalandırılsaydı bir daha bu suça teşebbüs etmezdi. İsrail ilk kez Uluslararası Adalet Divanı’nda.” “Ayağa kalkacak ve işlediği suçların cezasını çekecekti. İsrail her zamanki gibi kararlara uymadı, sivilleri hedef aldı ve insani yardımın girişini engelledi. Dava devam ediyor” dedi.

Dava kararında İsrail’in kendisine bağlı güçlerin Gazze’de soykırım yapmayacağına dair garanti vermesinin istendiği ve İsrail’in geçici anlaşmaya uymak için alacağı tedbirleri 1 ay içinde Lahey’e bildirmesinin istendiği hatırlatıldı. Kararın, uluslararası hukuki yükümlülükleri kapsamında olduğunu söyleyen Mustafa, “İsrail’in eylemleri Mahkeme kararına tabidir.” “Adalet Divanı 1 ay süre verdi. 1 ay sonra İsrail’in cezalandırılması gerekiyor. Bu sadece Adalet Divanı’nda değil, tüm dünyada da bir adalet sınavıdır” dedi.

‘İSRAİL ANLAŞMANIN SONLANMASINI İSTEMİYOR’

Öte yandan Mustafa, Refah’a gelen insani yardımların ihtiyacın yalnızca yüzde 8’ini karşıladığını belirterek, savaştan önce Gazze’ye günde 500-600 tırın geldiğini, şimdi İsrail’in yılda 50-60 tırın girmesine izin verdiğini söyledi. gün. Mustafa, hastanelerin hedef alınması nedeniyle ilaca ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Ateşkes için çabaların sürdüğünü belirten Mustafa, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas’ın üç aşamalı ateşkes teklifini reddetmesine ilişkin, ‘Gazze’de tam zaferin birkaç ay içinde mümkün olduğunu’ söyleyerek şunları söyledi: “Ne İsrail ne de İsrail hükümeti bunu istiyor. Çünkü özellikle bu “Savaş durduktan sonra iç soruşturmalar ve cezalar başlayacak. Bu savaşın devamı Netanyahu için özel, kişisel bir mesele haline geldi. Bu savaşın sonucu onun siyasi hayatının sonu demektir. Bu yüzden bu savaşın devam etmesini istiyor. Kendisi ve çevresindeki hükümetin hepsi aynı görüşte” dedi.

ahirlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu