Haber

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş depremden iki hafta önce canlı yayında uyardı: Hazır değiliz

Kahramanmaraş merkezli 10 ili yerle bir eden 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor.

‘HATAY YOK OLACAK BİR DEPREM İÇİN HAZIR DEĞİL’

Depremin vurduğu şehirlerden biri olan Hatay’ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın 2 hafta önce konuk olduğu bir programda söylediği sözler yeniden gündem oldu. Savaş, ’40’ adlı programda Hatay’ın depreme hazır olmadığına dair çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

“Hatay yıkıcı bir depremin tekrarına hazır mı?” Soruyu yanıtlayan Savaş, “Hayır” yanıtını verir.

“BAKANLIK 5,5 YILDIR CEVAP VERMEDİ”

İşte Savaş’ın programdaki sözleri:

“Hazırlanabilmesi için genel hükümet ve belediyelerin işbirliği yapması gerekiyor. Özellikle bakanlıklara ne kadar yazı yazsak da çoğu bize cevap bile vermiyor. Yukarı mahallelerde heyelanlı bölge var. Antakya’nın bir kısmı mezarlık olarak kullanılan 37 dönümlük bir alan.Arsa orası ile ilgili kentsel dönüşüm istedim her şeyi yaptık bakanlık 5 buçuk yıldır bize cevap bile vermiyor. depremi duyarsız bakanlıkla koordine edip depremden korumak için mi yapıyorsunuz?Devlet bizi yok sayıyor, yok sayıyor.Bütünsel bir siyaset, bütüncül düşünen bir hükümet ve belediyelerle birlikte.Ne yazık ki hükümet bizi yok sayıyor, yok sayıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu