Haber

Hatay’da Deprem Konutları Tamamlanıyor

Depremin vurduğu Hatay’ın Antakya ilçesinde inşaatı devam eden afet konutlarının sayısı her geçen gün artarken, yeni bir şehir ortaya çıktı. Gülderen İlçesi’nde inşaatı devam eden 5 bin 871 deprem konutunun üretimi tamamlanarak asırlık felaketin yıldönümünden önce afetzedelere teslim edilecek.

Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle Hatay’da 25 bine yakın kişi öldü, binlerce bina hasar gördü. Büyük yıkımın yaşandığı Antakya ilçesi tanınmaz hale geldi. Kentin imar ve imarına yönelik başlatılan çalışmalarda Antakya ilçesine bağlı Gülderen Mahallesi’nde yaklaşık 5 bin 871 deprem konutunun temeli atıldı. Grupların çalışmaları gece gündüz devam ederken, yapımı tamamlanan evler asırlık facianın yıl dönümünde vatandaşlara teslim edilmeye başlanacak. TOKİ’nin bölgede inşa ettiği 31 bin 654 konuttan 6 bin 416’sı Şubat ayı sonuna kadar teslim edilecek.

“Burada gece gündüz çalıştılar, biz de bunun şahidiyiz”

Afet konutlarında çalışmaların haftanın 7 günü 24 saati devam ettiğini belirten Gülderen İlçe Muhtarı Nevzat Yaral, “Tarihi bir afet yaşadık, bin yılda bir olacak bir afet. Geriye sadece birkaç gün kaldı. Felaketin yıldönümüne kadar kaldı, devletimize ait deprem konutlarının olduğu bölgedeyiz, burası taşlık bir bölge.” Orası bir bölgeydi, bize hiçbir faydası yoktu. Bu evler kimsenin inanamayacağı bir şekilde inşa edilmişti. 6 ayda inşa edildi. Burada gece gündüz çalıştılar, buna şahit olduk. Gruplar haftanın 7 günü 24 saat yağmura, çamura kulak asmadan çalıştı. Bu evlerin çoğu felaketin yıldönümünde inşa edildi. “Hala tamamlanması gereken işler var. Yoğun bir çalışma oldu. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. -HATAY

haber-canik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu