Ekonomi

Hizmet Sektörü ve İnovasyon Çin’de Ekonomik Büyümeyi Artırıyor

NANJING/LHASA, 5 Eylül (Xinhua) — Çin’in hizmet segmenti toparlanırken ve klasik şubeler inovasyon sayesinde ilerleme kaydederken, ülkenin genel ekonomik büyümesi yılın ilk yarısında hızlandı.

Temmuz ayının sonunda, Çin ana karasındaki 31 eyalet düzeyindeki bölgenin tümü, ilk yarı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) fiyatlarını ve diğer temel ekonomik göstergeleri yayınladı. Her biri bir trilyon yuanı (yaklaşık 140 milyar ABD doları) aşan 20 bölgenin ekonomik toplamları, güçlü bir ekonomik toparlanmaya ve hızlı toparlanmaya işaret ediyor.

Söz konusu bölgelerin yaklaşık yüzde 50’sinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 oranında artan ülkenin genel GSYH büyüme oranından daha yüksek bir GSYİH büyümesi kaydedilirken, Şangay, Hainan ve Tibet ilk sırada yer aldı. Öte yandan, Çin’in ekonomik güç merkezleri Guangdong ve Jiangsu, GSYİH’sını ilk kez 6 trilyon yuan’ı aşarak GSYH’sini en çok artıran iki bölge oldu.

Sektör uzmanları, Çin’de hizmet sektörünün ikincil sanayiye göre daha hızlı toparlanmasıyla ortaya çıkan trende dikkat çekerek, ekonomik yapının ters çatallanma gösterdiğine dikkat çekti.

Çin’de ikincil sanayi her zaman üçüncül sanayiden daha hızlı büyümesine rağmen, üçüncül sanayi bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 oranında büyüyerek yılın ortasında en güçlü büyüyen sanayi haline geldi. üç şube.

Kültür ve turizme dayalı tüketim odaklı hizmet segmenti, yılın ilk altı ayında GSYİH büyümesini önemli ölçüde hızlandırdı. Klasik imalat dalı, yenilik yoluyla teknolojik güncellemeyi aradı. Ancak yenilikçi ve gelişmekte olan endüstrilerin çoğu devlet düzeyinde yeni destekler haline geldi.

Bu nedenle tüketim ve yenilik, altı aylık cesur yerel GSYİH raporlarının anahtar kelimeleri ve Çin’in yerel ekonomik kalkınmasının en önemli itici güçleri olmuştur.

saray-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu