Yaşam

İnternet üzerinden yapay zeka destekli rüzgar türbini satışı

Türkiye’nin ilk yerli rüzgar türbini üreticisi SoyutWind, yapay zeka destekli özel bir yazılım geliştirerek, online satışlara başladı. E-ticaret sitesiyle bireysel kullanıcılar, ihtiyaç duydukları ev tipi rüzgar türbinini yapay zeka desteğiyle belirleyebiliyor ve taksitli bir şekilde satın alabiliyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) verileri, Türkiye’nin yenilenebilir kurulu güç bakımından Avrupa’da beşinci, dünyada ise 12. ülke olduğunu gösterdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hedefleri, Türkiye’nin kurulu rüzgar enerjisi gücünün 2024 sonunda 30 bin megavata, 2025’te ise 35 bin megavata çıkacağına işaret etti. Bu yılın başında ise elektrik üretiminde rüzgar enerji santrallarının payı yaklaşık yüzde 28 olurken, rüzgardan elektrik üretimi de son 8 yılın en yükseğine çıktı.

Temiz teknolojilere ve yeşil enerjiye yönelik tüketici talebinin son dönemde güçlendiğini söyleyen Çolak Holding ve SoyutWind CEO’su Dr. Ali Çolak, “Enerji maliyetlerindeki artış, özellikle rüzgar alan bölgelerde ikamet eden kullanıcıları alternatiflere, özellikle de ev tipi rüzgar türbinlerine yönlendiriyor. 1 megavata kadar direct-drive türbinlerin Türkiye ve bölgedeki ilk ve tek üreticisi konumundaki SoyutWind olarak, farklı kapasitelerdeki rüzgar türbinlerinin erişilebilirliğini artırmak için bir ilke imza attık. Dünyada ilk kez bir rüzgar türbini üreticisi, yapay zeka destekli yazılım geliştirerek, %100 yerli üretim ev tipi rüzgar türbinlerinin online olarak satışa sunulduğu bir e-ticaret sitesi kurdu.SoyutWind.com adresinden erişilebilen internet sitesinde kullanıcılar, elektrik tüketimlerini hesaplayabiliyor. Kurulum planladıkları adresteki rüzgar verilerine göre 1 kilovat ila 50 kilovat arası rüzgar türbinlerinden hangisini satın almaları gerektiği konusunda danışmanlık alabiliyor” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu