Haber

İsrail’deki Yedek Askerler Hükümetin Adli Düzenlemesine Karşı Görevden Ayrıldı

TEL İsrail’de yüzlerce yedek asker, hükümetin yargının yetkilerini sınırlayan mevzuatına karşı askeri görevlerinden istifa ettiklerini belirten dilekçeye imza attı.

İsrail ordusunda görev yapan yedek askerler, başkent Tel Aviv’de Savunma Bakanlığı binasının karşısında bulunan Tel Aviv Sanat Müzesi önünde toplandı.

Gösteriye katılanlar, “Demokrasi olmadan halkın ordusu yoktur”, “Birlik subayı artık demokrasi ordusunda” ve “İsrail devletine karşı İsrail hükümeti” yazılı pankartlar taşıdı.

Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı çıkan yedek askerlerin oluşturduğu “Silah Yoldaşları” kümesinin düzenlediği düzenleme kapsamında yedek askerlikten istifa ettiklerini belirten dilekçelere imza attı.

Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“İsrail’in demokratik yapısına, ordunun ilkelerine hizmet etmeyen, kuvvetler ayrılığı ilkesini hiçe sayan, mahkemelerinin bağımsızlığını baltalamaya çalışan, savaşçıları uluslararası mahkemelere maruz bırakan bir hükümete hizmet etmeyi reddediyoruz. gönüllü askerlikten vazgeçme.”

Askerler, dilekçede, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini durdurması halinde askerliğe geri döneceklerini belirtti.

Yedekler dilekçelerini imzaladıktan sonra sandık benzeri bir kutuya attılar.

Gösteride yapılan konuşmalar, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı hükümetin yargı düzenlemesine son vermesi için “ordudaki parçalanmayı görmeye” davet etti.

İsrail medyasına göre aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları, hava trafik kontrolörleri, seçkin komandolar ve sağlık görevlilerinin de bulunduğu 4.000’den fazla yedek asker, hükümetin adli düzenlemesini sürdürmesi durumunda seve seve görevi bırakacağını açıklamıştı.

Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, yedek askerlerin görevden ayrılma isteklerinin ordunun “teyakkuzuna zarar verdiğini” açıkladı.

İsrail ordusu, göreve çağrıldıklarında bunu reddeden yedek askerlerin disiplin cezasına çarptırılacağını veya görevden alınacağını ancak görevden ayrılmakla tehdit eden askerler hakkında herhangi bir işlem yapılmayacağını bildirdi.

Ülkede kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik var. Zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan İsrailliler, uzmanlıklarına bağlı olarak gönüllülük esasına göre her yıl düzenli olarak askerlik eğitimine çağrılmaktadır.

Ancak savaş pilotlarının ve diğer elit birliklerin yıl içerisinde eğitim ve operasyonlara daha sık katıldığı belirtiliyor.

Ertelenen yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini tekrar gündeme getireceklerini açıklamıştı. Mayısın sonu.

Netanyahu koalisyonu ile muhalefet arasında yargı düzenlemesi müzakeresinin ardından hükümet, geçtiğimiz günlerde yargı düzenlemesi kapsamında yeniden düğmeye basmıştı.

Hükümet karşıtı protesto hareketi, bu iktidar adımına karşı ülke genelinde protestoları ve sivil itaatsizlik eylemlerini artırmıştı.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine ve diğer sağcı politikalarına karşı çıkan protesto hareketi, 6 aydır ülke genelinde gösterilerine devam ediyor.

musabeyli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu