Haber

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında onlarca kişi hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’nin güneyindeki yerleşim bölgelerine bugün düzenlediği hava saldırılarında en az 32 Filistinlinin öldürüldüğü bildirildi.

Filistinli sağlık yetkilileri, Han Yunus’ta çok katlı bir binada meydana gelen kazada 26 kişinin öldüğünü, 23 kişinin de yaralandığını belirtti. Yetkililer, birkaç kilometre uzakta bombalanan bir evde 6 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Gazze’deki sağlık yetkilileri, 7 Ekim’den bu yana öldürülen Filistinli sayısının 12 bini aştığını belirtiyor. Bu kişilerin 5 bininin çocuk olduğu belirtiliyor.

İsrail Batı Şeria’da Balata’yı vurdu

İsrail ordusu Batı Şeria’nın Nablus kentindeki Balata mülteci kampını vurdu. İsrail’in bu kampa düzenlediği hava saldırısında Batı Şeria’daki Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın partisi El Fetih’in silahlı kanadının beş üyesi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, bu saldırıyla “İsrailli sivillere yönelik terör saldırılarının önlendiğini” belirterek, Balata’daki “teröristlerin” hedef alındığını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yönetilen Balata mülteci kampında yaklaşık 24 bin kişi kalıyor.

BM verilerine göre 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 51’i çocuk en az 186 Filistinli İsrail güçleri tarafından öldürüldü. 8 kişi ise İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldü. Filistinliler tarafından öldürülen İsraillilerin sayısı ise 4 olarak kaydedildi.

Şifa Hastanesi’nde tahliye

AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Gazze’de geçtiğimiz günlerde düzenlediği baskınla girdiği Şifa Hastanesi’nden bugün yüzlerce kişinin tahliye edildiğini bildirdi.


İsrail askerleri Şifa Hastanesi’nde Fotoğraf: AFP

Gazze Sağlık Bakanlığı, 120 yaralının yanı sıra prematüre bebeklerin de halen hastanede olduğunu bildirdi. Yetkililer, geride kalanların bakımı için hastanede yalnızca birkaç sağlık çalışanının kaldığını belirtti.

Hastane müdürü, binanın boşaltılmasını isteyen İsrail ordusunun talimatıyla tahliye işleminin gerçekleştirildiğini söyledi.

İsrail ordusu ise bu açıklamayı yalanlayarak, tahliye talebinin hastane yöneticisinden geldiğini belirtti.

İsrail, Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa’ya bağlı olarak Hamas’ın kullandığı bir askeri karargâhın bulunduğunu öne sürüyor.

DW,rtr,AFP/CÖ,HT

habergumusova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu