Haber

İzmir Körfezi’nde Can Sıkan Renk Değişimi

İzmir Körfezi’ndeki renk değişimi tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Uzmanlar renk değişiminin alglerden kaynaklandığını belirtirken müsilaj konusunda uyarıyor.

İzmir Körfezi’nde Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak ve Narlıdere gibi birçok noktada suyun kırmızıya veya turuncuya döndüğü görüldü.

Türkiye Doğayı Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, geçtiğimiz hafta görülen renk değişikliğinin mikroskobik alg türünden (su yosunu) kaynaklandığını belirtti.

Kesici, sorunla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “İzmir Körfezi, atık yüklü akarsular, çevre yerleşimler, tarım ve sanayinin yoğun baskısı altında. Körfez’in kirlilik sorunu yarım asırdır devam ediyor.”

“Deniz marulu ve bu algler birleştiğinde körfezde müsilaj yapabiliyor. Şu anki durum zaten müsilaj belirtileri. Önlem alınmadan bu aşırı devam ederse kirlilik açısından çok tehlikeli.”

Bunları yüzeyden toplamak yetmez; deniz dibi çamuru da temizlenmelidir. Ayrıca, oldukça hassas olan körfeze atık suların salınması engellenmelidir. Bunun için de derelerin bulunduğu yerlere arıtma üniteleri kurulmalıdır.’

kuluncakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu