Haber

Kars, Erzincan, Iğdır ve Ardahan’da depremde hayatını kaybedenler anıldı

Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler Kars, Erzincan, Iğdır ve Ardahan’da anıldı.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin birinci yıl dönümü dolayısıyla Kars 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü salonunda anma programı düzenlendi.

Sağlık çalışanları, kurtarma ekipleri ve bazı protokol üyeleri burada bir araya gelerek depremde hayatını kaybedenleri andı.

Kars Valisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Polat, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

11 ilde etkili olan depremin tüm Türkiye’yi derinden sarstığını belirten Polat, “İlk andan itibaren devletin kamu kurum ve kuruluşlarının nasıl çalıştığına, milletimizin aklının ve yüreğinin nasıl çalıştığına hepimiz şahit olduk. Orada dövün. Kars’tan yüzlerce tır oraya gitti, binlerce arkadaşımız orada görev yaptı.” “Devletimizin ne kadar büyük olduğunu gördük, biz büyük bir milletiz.” söz konusu.

Erzincan

Erzincan’da “Yüzyılın Felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremin yıl dönümünde hayatını kaybedenler anıldı.

İl Afet Acil Durum Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen anma programında Erzincan Vali Yardımcısı Mehmet Emre Canpolat, AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş ile kamu kurumu yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri saygı duruşunda bulundu.

Video gösteriminin ardından konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Canpolat, depremin yıkımını ve travmasını en iyi bilen şehrin Erzincan olduğunu söyledi.

Canpolat şunları söyledi:

“Başta 1939 ve 1992 depremleri olmak üzere 8 yıkıcı depremle karşı karşıya kaldık. Umudumuzu kaybetmedik, şehrimizi yeniden inşa ettik. Bu durumu korurken depremi de gündemimizden asla çıkarmamalıyız. Anma programları yapmalıyız. Bundan sonra sık sık depremle ilgili bilgilendirme programları düzenleyecek ve kamuoyunu deprem konusunda bilinçlendireceğiz.” “Bunu gündemde tutmanın depreme hazırlık açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Allah bir daha böyle acıları yaşatmasın.”

Iğdır

Iğdır 112 Acil Çağrı Merkezi GAMER salonunda gerçekleştirilen programda depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Vali Ercan Turan, AFAD ekiplerinin deprem bölgesinde yaptığı çalışmaları gösteren fotoğraf sergisini gezerek, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Programda AFAD Başkanlığı tarafından hazırlanan “6 Şubat” başlıklı video gösterildi.

Ardahan’daki depremde hayatını kaybedenler anıldı.

yalvac-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu