Haber

Lavrov: ABD ve NATO Asya-Pasifik bölgesini askerileştiriyor

ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) Tepesi kapsamında Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’nun, Asya-Pasifik Bölgesini askerileştirdirdiğini söyleyerek, “ABD ile müttefikleri ve NATO bu bölgeyi yutmaya çalışıyor” dedi.

Rus haber ajansı TASS’ın aktardığına nazaran ABD ve NATO’nun izlediği askerileştirme siyasetinin hedefinin, “açık bir şekilde Çin ve Rusya’nın bölgedeki çıkarlarını sınırlandırmak” olduğunu savunan Lavrov, “Ukrayna’daki durum” ile ilgili kullanılacak ifadeler konusunda görüş birliğine varılamaması üzerine ASEAN Zirvesi’nden bir sonuç bildirgesi çıkmadığını lisana getirdi. Lavrov husus ile ilgili açıklamasında, “Bugün, ABD ve Batılı müttefikleri, Ukrayna’daki durumla alakalı olarak, kabul edilmesi mümkün olmayan bir dilde ısrarcı olduğu için ortak kararlar alınamadı” sözünü kullandı.

Lavrov G20’de Putin’i temsil edecek

Sergey Lavrov ASEAN Zirvesi’nden ayrıldıktan sonra G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Endonezya’nın Bali Adası’na gitti. Rusya Dışişleri Bakanı, dünyanın en büyük 20 iktisadına sahip ülkenin devlet ve hükümet liderleri düzeyinde iştirak ettiği toplantıda, daha evvel tepeye katılmayacağını bildiren Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i temsil edecek.

Bali’deki tepeye görüntü konferans usulü ile Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin de bağlanacağı ve bir konuşma yapacağı aktarıldı. Zelenskiy’nin, Kamboçya’daki ASEAN Zirvesi’ne de bağlanması gündeme gelmiş fakat toplantıya katılan ülkeler ortasında, bu bahiste bir muahede sağlanamadığı için kelam konusu plan hayata geçirilememişti.

dpa / ET,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu