Haber

MHP lideri Bahçeli, 6’lı masanın anayasa değişikliği teklifine kürsüden salladığı kitapla meydan okudu

Dün Demokrat Parti Genel Merkezi’nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı “liderler buluşması” basına kapalı yapıldı. 6 saat süren toplantının akabinde yapılan ortak yazılı açıklamada, altılı masanın toplantısı öncesinde, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Teklifinin, büyük bir heyecanla kamuoyuna tanıtıldığı belirtildi.

84 HUSUS VE 9 BAŞLIK

Çalışmada, cumhurbaşkanlarının bir periyot ve 7 yıl için seçilebilmesini öneriliyor. Seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi öngörülen çalışmada, milletvekili genel seçimlerinde geçerli oyların yüzde 1’ini alan partilere devletin mali yardımda bulunması ve bu yardımın dörtte birinin partiler ortasında eşit olarak dağıtılması önerisi de yer alıyor. Taslak 84 unsur içeriği ve 9 başlıktan oluşuyor.

BAHÇELİ’DEN ÇOK SERT TEPKİ

Bugün partisinin grup toplantısında 6’lı masaya reaksiyon gösteren MHP başkanı Devlet Bahçeli, çok sert tabirler kullandı. Elinde kendi hazırladıkları anayasa taslağını sallayan Bahçeli, “Önerimiz, önceliğimiz 12 Eylül darbe anayasasından tadilat yapmak değildir. Zillet ittifakının dün açıkladığı parlamenter sistem ve anayasa çalışması meyyit doğmuştur. Zillet ittifakının akıl hocası HDP’dir, PKK’dır. Bunların yapacağı anayasa yıkım anayasasıdır. Zillet ittifakının anayasa değişiklik önerisi tarihi geriye gerçek sarmak, devletin temellerine dinamit sermektir. Teklifleri zehirlidir. Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı’nı tek periyotla sınırlayıp, sembolik hale getirme önerisi cahilliğin ve milleti tanımayan kadirbilmezliğin bubi tuzağıdır. Artık uzlaşmak, yeni bir anayasa hazırlamak ulusal bir vecibedir. Buna dudak bükenler, sırt dönenler, yapay kriz çıkaranlar tarih ve millet huzurunda demokratik hesaba şimdiden hazır olmalıdır.” dedi.

“GELSİNLER BİR DE BUNU OKUSUNLAR”

Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Altı parti 55 kez bir ortaya gelmiş, kaç sefer toplantı yapmış. Dün de Anayasa takdimi yapıyorlar. Altısını bir ortaya getirsen bir MHP yapmaz. Bu anayasa metni Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında 100 unsurluk taslak metnidir. Bedelli anayasa hukuku bilim insanlarının yaptıkları çalışmanın bir eseridir. Gelsinler bir de bunu okusunlar. Bunu gördükleri vakit en yakın çöplüğe altısını birden atın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu