Teknoloji

Ölmüş ünlüler, artık size kitap okuyabilecek

Judy Garland’ın sinema tarihindeki yeri, 1939 yapımı ‘Oz Büyücüsü’ filminde ünlü ‘Somewhere over the Rainbow’ şarkısını söylediğinde sağlamlaşmıştı. Tiktok çağında Judy Garland’ı pek hatırlayan kalmasa da yapay zeka kullanarak sesli kitap anlatmak için yapılan yeni bir anlaşmanın parçası olarak ünlü oyuncunun sesi genç nesillere ulaşacak.

İki Polonyalı girişimci tarafından kurulan Londra merkezli ElevenLabs şirketi, Garland ve Sir Laurence Olivier’in seslerini klonlamak üzere bu kişilerin mirasçılarıyla anlaşmaya vardığını açıkladı.

Burt Reynolds

Uygulamayı indiren kullanıcılar, artık hayatta olmayanlar da dahil olmak üzere, en sevdikleri kitapları, makaleleri ve hatta PDF’leri seslendirecek ünlüleri seçebilecekler. Garland’ın kızı ve mirasının temsilcisi, ünlü oyuncu ve ses sanatçısı Liza Minnelli de “Annemizin sesinin onu seven sayısız milyon insana ulaştığını görmek heyecan verici olacak” dedi.

Ancak bu projede sadece Judy Garland’ın sesi kullanılmayacak. James Dean, Burt Reynolds ve Sir Laurence Olivier gibi sesleriyle de ünlü olan ikonik oyuncuların sesleri yeniden yaratılacak.

Şirket yeni kuruldu ama hızlı büyüyor

Londra merkezli şirket ElevenLabs, Mati Staniszewski ve eski Google mühendisi Piotr Dabkowski tarafından kuruldu. Şirket yatırım olarak şimdiden milyonlarca pound topladı ve bu sırada şirkete 1 milyar dolardan fazla değer biçildi.

Uygulamayı kullananlar yapay zekadan, ünlülerin yanı sıra ‘Orta yaşlı Amerikalı erkek‘ ve ‘İyimser Y kuşağı‘ gibi sesler yaratmasını da isteyebiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu