Ekonomi

Pazarda 20 kuruş, tarlada 50 kuruş! Limon üreticileri ağaçlarını kesmeye başladı

Tarla fiyatı 50 kuruşa düşen ancak yine de satılamayan limon üreticisi, üzüntü yaşıyor. Limonda umut göremeyen üreticiler ağaçlarını sökmeye başladı. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, limon üreticisinin ağaçlarının kesildiği tarlada yaşadığı sıkıntıları anlattı. Bölgede mevsimlik tarım işçisi bulamadıklarından şikayetçi olan Doğan, piyasada 15-20 liraya satılan limonun tarlada 50 kuruşa satılmasına tepki gösterdi.

“ÇİFTÇİMİZ AĞAÇLARINI KESİYOR”

Üreticilerin ağaçlarını kesmeye başladığını belirten Doğan, “Verimli topraklara sahip olan Adana ilimizde bu yıl Mayer tipi limonun verimi yüksek olduğundan bahçedeki limonlar şu anda özel bir yöntemle sökülüyor. Kepçe ağaçta olmasına rağmen bahçede limonun kilogram fiyatı 50 kuruş yani 1 liranın altında satılıyor ve birden fazla yerde alıcı bulunmadığı için çiftçilerimiz “Gördüğümüz bahçe 6-7 yıllık bir bahçe. Çiftçimiz 6 yıl uğraştı, gübre, ilaç ve işçilik kullanarak bu hale getirdi, şimdi de çiftçimiz damlama hortumlarını bile toplamadan buradaki Mayer tipi limon ağaçlarını söküyor.” dedi.

“ÇİFTÇİ UMUT GÖRMEDİĞİNDEN KAÇIYOR”

Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adana ilimizde toplam 240 bin dekar alanda limon çeşidimiz var. Bunun 150 bin dekarı Mayer tipi limon. Bu yıl Adana’da 520 bin ton limon bekliyorduk. Ancak bu yıl verim biraz daha yüksek olacak gibi görünüyor. Bu yıl genç ağaçlar kesilirken, çiftçiler umut görmediği için 7 yaşındaki ağaçlar bile kesiliyor. Gelecekte Mayer limonlarının birçoğu da sökülecek. .

“DESTEK VERİLMELİ”

Doğan, yurt dışına ihracat yapan üreticilere yönelik Fiyat İstikrar Fonu Desteği (DFİF) desteğinin bu yıl limon üreticilerine verilmesi gerektiğini belirterek, “Hasat başladı ve Mayer tipi limonlar ilk başladığında kilosu 4-5 liradan piyasaya girdi. Çiftçimiz, limonun paraya değmediği için ağaçta kaldığını söyleyerek, limonu kökünden söktü.” Sökülüp biyokütle tesislerine ve enerji santrallerine gönderilir. Buradaki çiftçilerimizin 1 dekara 11 bin lira, 12 bin lira maliyeti var. Çiftçimiz bu maliyetten kaybedecek, mazot, ilaç, çiftçi ve gübre parası ödeyecek, şimdi ise çiftçinin tarlasına bile gelmiyor. Yetkililere Mayer tipi limon için ton başına 1,5-2 liralık DFİF (Destekleme Fiyat İstikrar Fonu) desteği talep ettiğimizi söyledik ancak hükümetten herhangi bir açıklama gelmedi.

“MEVSİMLİK TARIM İŞÇİ BULMAKTA ZORLUK YAŞIYORUZ”

Ayrıca şu anda Adana’da mevsimlik tarım işçisi bulmakta zorluk çekiyoruz. Narenciye paketleme tesisleri yüzde 50-60 kapasiteyle çalışıyor. Bunun yüzde 100’e ulaşması için Ereğli bölgesindeki tarım işçileri gelse bile tahminen yüzde 21’lik bir açığımız olacak. “Personel yüzde 100 çalışsaydı bu Mayer limonu ağaçta kalmayacaktı” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

saricam-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu