Haber

Pentagon’dan Türkiye’ye itidal çağrısı: Kara harekatı istikrarı bozar

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Türkiye’nin hava harekatını ve Suriye’ye yönelik mümkün kara harekatını kıymetlendirdi. IŞİD’le gayret misyonunun devam ettiğini söyleyen Ryder, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ortak devriye sayısının azaltıldığını belirtti.

‘AKAR İLE AUSTİN GÖRÜŞEBİLİR’

“Türkiye’nin Suriye’ye olası bir kara harekatından endişe etmeye devam ediyoruz ve yine itidal çağrısında bulunuyoruz” diyen Pentagon Sözcüsü, önümüzdeki günlerde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Hulusi Akar’ın bir araya gelebileceğini belirtti.

‘MEŞRU GÜVENLİK TELAŞLARINI ANLIYORUZ’

Ryder, şöyle konuştu: “Bölgede çatışmanın devam etmesi ve bilhassa de kara harekatı, dünyanın IŞİD’e karşı güç bir uğraşla elde ettiği kazanımları tehlikeye atacak ve bölgede istikrarı bozacaktır. Türkiye’nin kendi hudutları içinde meydana gelen terör aksiyonlarına ait legal güvenlik korkularını anlıyoruz. Suriye Demokratik Güçleri’ni IŞİD’le gayrette desteklemeye de devam ediyoruz.”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby de, dün yaptığı açıklamada, “Suriye’de Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz. Amerikan askerleri burada sahada ve SDG’ye takviye veriyor” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu