Ekonomi

Rusya faiz oranlarını bir kez daha artırdı

Rusya Merkez Bankası olağan toplantısında siyasi faiz oranını yüzde 12’den yüzde 13’e çıkardı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğunluğu böyle bir artışı öngörmese de para piyasalarında 100 baz puanlık faiz artışı fiyatlandı.

Rusya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, “Faiz artırımının devam etmesi ihtiyacı önümüzdeki toplantılarda değerlendirilecek” dedi.

Banka, “Ciddi enflasyon riskleri sağlamlaştı” dedi. “Yurtiçi talep artışı üretim kapasitesini aşıyor ve rublenin yaz aylarındaki değer kaybı enflasyon riskini artırıyor” dedi.

“Sıkı para politikası koşulları devam edecek”

Rusya Merkez Bankası, faiz kararıyla birlikte yaptığı açıklamada, “Rusya ekonomisinde enflasyon baskıları çok yüksek olmaya devam ediyor. Sıkı para politikası koşulları uzun süre korunacak.”

Rusya Merkez Bankası’nın güncel tahminine göre yıllık enflasyon 2023 yılında yüzde 6,0-7,0 seviyesinde kalacak. İzlenen para politikası dikkate alındığında yıllık enflasyonun 2024 yılında yüzde 4’e döneceği ve bu seviyelere yakın seyredeceği öngörülüyor. bundan sonra.

CBR, temel senaryoda GSYİH büyüme oranının 2023’te yüzde 1,5-2,5, 2024’te yüzde 0,5-1,5, 2025’te yüzde 1,0-2,0 ve 2026’da ise yüzde 1,5 olmasını bekliyor. Bunun 2,5 olacağını iddia ediyor.

mihaliccikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu