Haber

Sedat Peker’in de yargılandığı “Köfteci Yusuf” davasına Bursa’da devam edildi.

Aralarında organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in de bulunduğu 19 sanığın yargılanmasına, Afyonkarahisar’daki et entegre tesisinin Bursa’daki “Köfteci Yusuf” restoran zincirinin sahibine satılmakla tehdit edildiği iddiasıyla devam edildi.

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya taraflardan bazı avukatlar katıldı.

Mahkeme başkanı, Sedat Peker’in kırmızı bültenle tutuklanmasının infaz edilmediğinin anlaşıldığını, yargılanan sanıklardan V. Cengiz’in yaşamını yitirdiğinin anlaşıldığını belirtti.

Savunmalarını Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yapan sanıklardan bir kısmı haklarındaki suçlamaları reddederek beraat ve duruşmalardan muafiyet (mahkeme salonundan muafiyet) talep etti.

Mahkeme, sanık Sedat Peker hakkındaki tutuklama ve kırmızı bülten kararlarının devamına, bazı sanıkların duruşmalardan muaf tutulması taleplerinin reddine karar verdi.

Ayrıca heyet, başka bir davadan tutuklu bulunan Remzi Y.’nin bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile hazırlanması için Afyonkarahisar’daki cezaevine tutuklama kararı çıkarılmasına ve bazı sanıklar hakkında adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verdi. ve duruşmayı ekim ayına erteledi.

Soruşturma süreci

Afyonkarahisar’da Mehmet S’ye ait 2017 yılında satışa çıkarılan et entegre tesisinin Bursa merkezli “Köfteci Yusuf” restoran zincirinin sahibi Yusuf Akkaş’a 20 milyona satılması için pazarlıkların yapıldığı iddia edildi. lira, aracılar aracılığıyla. Akkaş’ın satış sürecinin uzaması nedeniyle tehdit edildiği iddiasıyla şikayetçi olması üzerine soruşturma başlatıldı. 6 Temmuz 2020’de suç örgütü kurdukları iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişiden 9’u tutuklandı, tutuklanan zanlılar serbest bırakıldı. Sanıkların Sedat Peker ile akraba olduğu iddia edildi.

Davada dosyası bölünen organize suç örgütünün elebaşı Sedat Peker hakkında hazırlanan iddianamede Peker’in, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, mevcut imkânlardan yararlanarak yağmalamak” suçundan yargılanması istendi. suç olduğu varsayılan örgütlerin korkutucu gücü”.

İddianamede, dava sanıklarından Erhan K.’nin el konulan telefonunda yapılan incelemede Peker ile yaptığı telefon görüşmesinin kaydına ulaşıldığı ve konuşmanın deşifresine yer verildiği belirtildi. İddianamede, Sedat Peker’in sanıklar Erhan K. ve Ahmet A’ya müşteki Yusuf Akkaş hakkında nitelikli yağma davasına ilişkin talimat verdiği belirtildi.

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama devam ederken mahkeme, belgelerin İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan belgelerle birleştirilmesine karar verdi. İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu konuda muvafakat vermemesi üzerine iki mahkeme arasında meydana gelen birleşme anlaşmazlığının çözümü ve davanın açılması için belgeler Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderildi. duruşma yerinin belirlenmesi. Daire, Bursa’daki davanın İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin davasıyla birleştirilmesine gerek olmadığına, birleştirme kararının kaldırıldığına ve davaların her mahkemenin dosyası üzerinden bakılacağına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu