Ekonomi

Trump son başkanlık anketlerinde Biden’ın önüne geçti

New York Times ve Wall Street Journal tarafından yapılan yeni kamuoyu yoklamalarına göre Donald Trump, Beyaz Saray yarışında Başkan Joe Biden’ın önüne geçti. Geçen haftaki münazaranın ardından, New York Times ve Siena College tarafından yapılan ankete göre Trump, 5 Kasım’da yapılacak seçimler için muhtemel seçmenler arasında yüzde 6 puanlık bir farkla öne geçti. Bu fark, Trump’ın 2015’teki ilk başkanlık kampanyasından bu yana Times/Siena anketinde elde ettiği en büyük avantaja işaret ediyor.

Wall Street Journal’ın anketi de Trump’ın Biden’a karşı 6 puanlık bir üstünlüğünü yansıtıyor ve Şubat ayında yapılan bir önceki anketteki 2 puanlık üstünlüğün arttığını gösteriyor. Biden’ın 81 yaşına ilişkin endişeler seçmen duyarlılığında önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Wall Street Journal’ın 1.500 kayıtlı seçmeni kapsayan ve 29 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen anketi, katılımcıların %80’inin Biden’ın ikinci bir dönem için çok yaşlı olduğuna inandığını gösterdi. Bu anketin hata payı yüzde 2,5 puandır.

Benzer şekilde, 28 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında 1.532 kayıtlı seçmenle yapılan Times anketi, Siyah seçmenler ve onu hala destekleyecek olanlar da dahil olmak üzere geniş bir demografik yelpazenin Biden’ı “etkili bir başkan olmak için çok yaşlı” olarak algıladığını ortaya koymuştur. Bu ankette kayıtlı seçmenler için hata payı 2,8 puandır.

Geçtiğimiz Perşembe günü 78 yaşındaki Trump’a karşı gösterdiği sallantılı münazara performansına rağmen Biden kampanyasını sürdürmeye kararlı. Çarşamba günü yaptığı bir telefon görüşmesinde kampanya ekibine ve Capitol Hill’deki üst düzey Demokratlara yeniden seçilmeye uygun olduğu konusunda güvence verdi.

1-2 Temmuz tarihlerinde yapılan bir başka Reuters/Ipsos anketi, Trump ve Biden’ın kayıtlı seçmenler arasında %40’arlık eşit bir destek oranına sahip olduğunu gösterdi. Bu anket ayrıca her üç Demokrattan birinin Biden’ın yarıştan çekilmesi gerektiğine inandığını ortaya koydu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gaziosmanpasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu