Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Zengezur bağlantısı Kafkasya’nın normalleşmesi için hayati önem taşıyor”

– Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Kafkaslar’ın normalleşmesi için Zengezur bağlantısı hayati önem taşıyor”

“Cezayir, Türk devletlerinin Afrika’ya açılan kapısı olabilir”

BAKÜ – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Zengezur bağlantısı üzerinden yeni fırsatlar ortaya çıktı ve bu bağlantı Kafkasya’nın normalleşmesi için hayati önem taşıyor. Bu bağlantının hayata geçirilmesinin Türkiye’yi birbirine bağlayacak önemli bir adım olacağına inanıyorum. Bütün Türk dünyası.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Azerbaycan’da temaslarına başladı. Ermeni işgalinden kurtarılan Karabağ’ın Zengilan şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 7. Ulaştırma Bakanları Toplantısına katılan Uraloğlu, konuşmasında, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun da bunlardan biri olduğunu söyledi. Teşkilata üye ülkeler arasındaki fiziki bağlantının en önemli ve stratejik bileşenlerinden biri olan Türk Dünyası’nın ekonomik kalkınması ve refahı açısından büyük önem taşımaktadır. Sahip olduğunu belirtti. Bakan Uraloğlu, “Bu hat üzerinde gerekli çalışmaları bir an önce tamamlamamız gerekiyor. Öte yandan Merkezi Koridorun bir diğer değerli bileşeni olan Hazar geçişini de yeni projeyle aktif, verimli ve ekonomik hale getirmeye odaklanmalıyız. Lojistik operasyonlarda sorun oluşturan yüksek transit fiyatları ve sistemsiz taşımacılık, “Ortak çabalarımızla seyrüsefer sorunlarını acilen çözeceğimize ve Hazar geçişini arzu ettiğimiz rekabetçi rotaya çevireceğimize eminim.” söz konusu.

“Kafkasya’da normalleşme için Zengezur bağlantısı hayati önem taşıyor”

Zengezur Koridoru hakkında konuşan Uraloğlu, “Zengezur bağlantısı sayesinde yeni fırsatlar ortaya çıktı ve bu ilişki Kafkasya’nın normalleşmesi için hayati önem taşıyor. Türkiye ile Azerbaycan arasında doğrudan demiryolu ve karayolu ulaşımını sağlayacak bu bağlantının hayata geçirilmesi” dedi. tüm Türk dünyasını birbirine bağlayacak önemli bir adımdır.” “Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Tüm bölge ülkelerine fayda sağlayacak bu hattın bağlantılarıyla birlikte bir an önce tamamlanması için Azerbaycan ile çok yakın çalışıyoruz. Başta da belirttiğim gibi bunu kardeş Türkiye açısından anlamlı buluyorum. Devletler Zengilan’da bir araya gelecek” dedi.

“Ülkelerimiz arasındaki ticareti zorlaştırmak değil, kolaylaştırmalı ve teşvik etmeliyiz.”

Uraloğlu, TDT üyesi ülkeler arasındaki havacılık ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik ikili görüşmelerde bulunduklarını belirterek, “Bu bağlamda havacılık yönetimlerimiz arasında daha sık ve düzenli toplantılar yapılması, uçuş frekanslarının ve destinasyonlarının artırılması, karşılıklı kolaylıkların sağlanması faydalı olacaktır. Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında yapılan havacılık da faydalı olacaktır.” Yöneticilerimizin müzakerelere başlamasından duyduğum memnuniyeti yinelemek isterim. Ülkelerimiz arasındaki ticareti zorlaştıran değil kolaylaştıran, teşvik eden tutum ve eylemlerde bir arada olmamız gerekiyor. Bu anlamda ulaşımda dijitalleşmeye büyük önem veren ve bu konuda yatırım yapan yatırım e-TIR ve e-CMR gibi uygulamalarda öncüyüz. Ülke olarak isteyen ülkelerle tecrübe paylaşımına hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Geniş bir vizyonla bu oranı çok daha yukarılara çıkarmak için bu dijitalleşme meselesinde özellikle e-İZİN noktasında Elektronik Geçiş Belgesi sistemini yaygınlaştırıp gümrük kapılarında beklemeyi ortadan kaldırmamız gerekiyor. Şu anda Çin’den Avrupa’ya karayoluyla yapılan kargonun küçük bir kısmı Merkezi Koridor üzerinden taşınıyor. Geniş bir vizyonla bu oranı çok daha yukarılara çıkarmak mümkün olacaktır. Ancak bunu hayata geçirebilmek için rekabetçi bir yaklaşıma sahip olmamız gerekiyor. Asya ile Avrupa arasındaki ticaret hacmi, karadan sağlayabileceğimiz karayolu taşıma kapasitesinin çok üzerindedir. Bu bilinçle hareket etmemiz gerekiyor dedi.

“Cezayir, Türk devletlerinin Afrika’ya açılan kapısı olabilir”

Cezayir ile Türkiye arasında artan işbirliğinin her iki ülke için de yeni ufuklar açtığını belirten Uraloğlu, “Cezayir’in büyük ölçekli altyapı projelerini hayata geçirmek için ortaya koyduğu planlamayı takdirle takip ediyoruz. Cezayir, kıyı şeridindeki limanları ve jeopolitik konumuyla Biz Türkiye’yi Afrika’ya açılan bir kapı olarak görüyoruz. Bu kapının tüm Türk devletlerinin Afrika’ya açılan kapısı olabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde Türkiye’nin konumunun da Cezayir ve Afrika ülkelerinin kapısı olduğunu memnuniyetle belirtmek isterim. Türkiye aracılığıyla Türkiye aracılığıyla açıldı. “Bu nedenle, bu anlamda ilişkileri güçlendirmek ve orta koridoru güçlendirmek bizim için faydalı olacaktır” dedi.

“Alternatif koridorlara ihtiyacımız var”

Dünya ticaretinde taşınan mal sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan Uraloğlu, “Alternatif koridorlara mutlaka ihtiyacımız var ve elimizdeki koridorların kapasitesini de mutlaka arttırmamız gerekiyor. Mesela Süveyş’in konumunu hepimiz biliyoruz. Dünyada kanal var ama orada bir geminin karaya oturması sonucu dünyaya ne gibi etkileri olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla burada bizim de Bakü-Tiflis-Kars hattımız var. Bu bizim için değerli ama mutlaka olur diye düşünüyorum. Zengezur Koridorunun açılmasında fayda var. Sonuç olarak bu çalışmalarımızda bölgemiz ekonomik getirisinin yanı sıra bilgi hareketliliğiyle de bölgemizin barışına, güvenliğine, istikrarına ve ülkelerimizin insani kalkınmasına katkı sağlayacak. ” Ülkelerimizin refahını daima birlikte artıralım” dedi.

Konuşmaların ardından TDT 7. Ulaştırma Bakanları Toplantısı sonuç bildirgesi imzalandı.

celikhan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu