Haber

Yunanistan Gazze’ye insani yardım için deniz koridorunun açılmasını destekliyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Gazze’ye insani yardım için deniz koridorunun açılması halinde Yunanistan’ın deniz ulaşım araçları sağlayabileceğini belirtti.

Mitsotakis, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Gazze’deki Sivillere Yönelik Uluslararası İnsani Yardım Konferansı”nda yaptığı konuşmada, bölgede son günlerde tırmanan gerilimin kendisini endişelendirdiğini belirtti.

Yunanistan’ın, askeri uçakla Gazze’ye ulaştırılmak üzere 6 Kasım’da Mısır’ın El Arish Havalimanı’na insani yardım gönderdiğini hatırlatan Mitsotakis, ülkesinin Gazze’ye yakınlığı nedeniyle güneyden Gazze’ye gidecek insani yardıma destek vermeye hazır olduğunu belirtti. Sina Yarımadası.

Mitsotakis, “Deniz güzergahı oluşturmak için (Güney) Kıbrıs ile de görüştük. (Güney Kıbrıslı lider Nicos) Christodoulides’in Gazze’ye daha fazla insani yardım gönderilmesi yönünde söylediklerini tamamen destekliyoruz. Bu miktardaki yardımı yalnızca bir gemi taşıyabilir.” söz konusu.

En zor aşamanın Gazze’nin güneyine uygun bir yolun belirlenmesi, gerekli liman altyapısının hazırlanması ve bu yolun güvenliğinin sağlanması olacağını belirten Mitsotakis, bunun için ilgili tüm tarafların iş birliği yapması gerektiğine dikkat çekti.

Başbakan Miçotakis, “Bu koşullar yerine getirilirse Yunanistan bu plan için deniz ulaşım araçları sağlamaya hazırdır ve başta bölgenin coğrafyasını çok daha detaylı bilenler olmak üzere tüm taraflardan lojistik yardım bekleyecektir.” dedi.

Miçotakis, Filistin Devleti’nin kurulmasının bölgede uzun vadeli barışın ön şartı olduğunu vurgulayarak, bu sonuca ulaşmanın tek yolunun iki devletli çözüm olduğunu kaydetti.

Miçotakis-Macron görüşmesi

Konferans kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile bir araya gelen Mitsotakis, Macron’a insani deniz koridoru açılması yönünde de görüşlerini aktardı.

İkili görüşmede Gazze’deki son durumun yanı sıra Fransa ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler ele alındı.

aydintepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu