Haber

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen İtalya’da selden etkilenen bölgeyi ziyaret etti

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Ursula von der Leyen, geçtiğimiz hafta İtalya’da sel felaketinin yaşandığı Emilia Romagna bölgesini ziyaret ederek destek ve dayanışma mesajı verdi.

Geçtiğimiz hafta şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketiyle sarsılan ve ülkede 15 kişinin hayatını kaybettiği Emilia Romagna bölgesi, bugün AB’den üst düzey bir konuğu ağırladı.

AB Komite Lideri von der Leyen, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Emilia Romagna Bölgesel Yönetim Lideri Stefano Bonaccini sel felaketi bölgesinin en çok etkilenen bölgelerinde havadan helikopterle incelemelerde bulundu. Von der Leyen, yerel yetkililerden sel felaketi hakkında bilgi aldı.

Meloni ve Von der Leyen, seyahatlerinin ardından bölgenin idari merkezi Bologna şehrinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Von der Leyen’e ziyaretinden dolayı teşekkür eden Başbakan Meloni, “Von der Leyen’in buradaki sorunun boyutunu ve çok yönlü sorunları kendi gözüyle görmesinin değerli olduğunu düşünüyorum. AB’nin desteği çok önemli olabilir. bu aşamada.” söz konusu.

Meloni, AB Dayanışma Fonu’ndan yararlanmak için başvuruda bulunacaklarını da belirtti.

Bölgede yeniden yapılanma sürecinden sorumlu olacak bir komiser atanmamasının sorulması üzerine Meloni, “Yeniden yapılanma süreci geldiğinde bu konuyu ele alacağız. Artık bölgeyi kimin yöneteceğinden çok kaynak bulma derdindeyiz. para.” şeklinde cevaplanmıştır.

Von der Leyen, bölgede gördüklerinin “içler acısı” olduğunu belirterek, “Açık bir mesaj vermek için buradayım. Avrupa olarak yanınızdayız” dedi. sözünü kullandı.

AB Konsey Lideri, bu geziyi bölgedeki tahribatın boyutunu ve çözülmesi gereken sorunları anlamak için çok faydalı olarak nitelendirdi.

Emilia Romagna Bölge Yönetimi Lideri Bonaccini de Von der Leyen’in bölgelerini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun selden etkilenenler için değerli bir işaret olduğunu belirtti.

Von der Leyen, basın toplantısının ardından bölgedeki incelemelerine Cesena kentinde devam etti.

Geçtiğimiz hafta Emilia Romagna bölgesinde şiddetli yağışlar sonucu bölgedeki nehirler taştı, çok sayıda yerleşim yeri sular altında kaldı, afette 15 kişi hayatını kaybetti.

Sel vesilesiyle, Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümeti, sel basan bölgenin ihtiyaçları için 2 milyar avrodan fazla kaynak ayırma kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu