Haber

ABD’li siyasetçiden dikkat çeken Ankara çıkışı: Türkiye’ye F-16 satışını onaylamayacağım

Türkiye’nin Amerika’dan istediği F-16’ların en son ve en ileri modeli olan Block 70/72’lerden 40 adet ve bunun yanı sıra var olan jetleri için piyasa kıymeti yaklaşık 6 milyar doları bulan 80 adet yenileme kiti talebi ABD’de tartışılmaya devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklama ise ABD siyasetinde ağırlığı olan isimden geldi.

“KIBRIS’TAN TÜRK ASKERİ ÇEKİLMELİ”

Çevrimiçi düzenlenen bir programa katılan ve Rum Kesimi’nden isimlerin de yer aldığı platformda konuşan ABD Senato’su Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, Kıbrıs’tan “Bütün Türk askerlerinin” ayrılması gerektiğini söyleyerek, “Ben Kıbrıs sıkıntısının uzun bir müddettir destekçisi olmaktan ötürü gurur duyuyorum. Bildiğiniz üzere ben Güney Kıbrıs’ın toprak bütünlüğüne tamamen kendimi adadım” ifadesini kullandı. Bir süre önce, Biden yönetiminin Kıbrıs Rum Kesimi’ne uygulanan silah ambargosunu kaldırdığını hatırlatan Menendez, “Bu önemli bir gelişme fakat daha yapacak işlerimiz var” dedi.

“F-16 SATIŞINI ONAYLAMAYACAĞIM”

Menendez, “ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ellerine F-16 savaş jetleri vermemeli. Bütün bölgede saldırganlığı bırakmadan Türkiye’ye herhangi bir F-16 uçağının satışına onay vermeyeceğim” yorumunu yaptı.

“BÜTÜN ASKERLERİN KIBRIS’TAN GİTTİĞİNE EMİN OLALIM”

Menendez kelamlarını, “Kıbrıslılar, New Jerseyliler ve bütün Amerikalıların bir araya gelince yapamayacakları şey yok. Kıbrıs adasındaki bütün Türk askerlerinin gittiğinden emin olalım” sözüyle bitirdi.

ERDOĞAN’DA DÜN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Endonezya’da G-20 Liderler Zirvesi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Sayın Biden olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi” dedi. Erdoğan, daha evvelce New York’ta Cumhuriyetçiler ile yaptığı görüşmelerde de F-16 satışına ait olumlu bir bakışın olduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu