Haber

Japonya ve Çin “birçok soruna rağmen” iş birliği yolları arayacak

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, ülkesi ile Çin’in “birçok sorunla” karşı karşıya olduğunu ancak iş birliğinin yollarını arayacaklarını söyledi.

Ulusal basına yansıyan haberlere göre, Japonya ve Çin liderlerinin, Tayland’da yarın ve 19 Kasım’da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi’nde bir ortaya gelmesi bekleniyor.

Kişida ile Çin Devlet Lideri Şi Cinping, başşehir Bangkok’ta düzenlenecek APEC Zirvesi marjında ikili ve bölgesel ilişkileri ele alacak.

Görüşmede Kişida’nın, Çin’in, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi bölgelerindeki artan askeri nüfuzuna yönelik Japon hükümetinin kaygılarını aktaracağı kaydedildi.

“Sorumlu davranış” çağrısı

Bangkok’a hareket etmeden evvel basına konuşan Japon Başbakan, Çin’e “istikrarlı ve yapıcı” ikili bağlar daveti yaptı.

İki ülkenin “birçok sorun ve endişeyle” karşı karşıya olduğunu belirten Kişida, görüşmede söylenmesi gerekenleri ileterek “sorumlu davranış” daveti yapacağını kaydetti.

Komşu ülkelerin mümkün ikili iş birliği alanlarını ele alacağını lisana getiren Kişida, istikrarlı ve yapan Japonya-Çin münasebetlerinin kurulmasının yollarını arayacaklarını bildirdi.

APEC marjında yüz yüze görüşmeleri halinde Japon ve Çin başkanlar, yaklaşık 3 yıl ortadan sonra birinci kere bir ortaya gelmiş olacak.

Temmuzda hayatını kaybeden eski Japon Başbakan Abe Şinzo, en son Aralık 2019’da gittiği Pekin’de Devlet Lideri Şi ile bir ortaya gelmişti.

İki ülke ortasında 1972’de “ebedi barış ve dostluk ilişkilerinin kurulmasına” ait bildirim imzalanmıştı.

Japonya ve Çin, bu yıl ikili diplomatik ilgilerinin normalleşmesinin 50. yıl dönümünü kutluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu