Haber

Barış’ın annesi Hayriye Türkekul’a 6 yıl 3 ay hapis

Barış’ın annesi Hayriye Türkekul (73) hakkında “terör örgütüne üye olmak” teziyle açılan davanın son duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Türkekul ve avukatı Mehdi Özdemir hazır bulundu. Duruşma, iddia makamının bir önceki duruşmada sunduğu esaslara dayanarak mütalaalarını tekrar etmesiyle başladı. ,

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre savcı, basın açıklamaları, Türkekul’un katıldığı eylem ve olaylar ile açlık grevlerini suç unsuru olarak gösterdi. Savcı, Türkekul’un 2019’da açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevini, Rosa Kadın Derneği üyeliğini ise “örgüt üyeliğine” bağladı.

Avukat Mehdi Özdemir, müvekkili Türkekul’un suçsuz olduğunu belirterek beraatini istedi. Türkekul, önceki savunmasını da tekrarladığını belirterek beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaasına dayanarak Türkekul’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

ÜYELİK ALINDI

Fatma Gültekin hakkında daha önce Rosa Kadınlar Derneği üyeliğinden dava açılmış ve Türkekul hakkında ceza kesilmişti. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi Gültekin’i beraat ettirmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu