Haber

ÇAKÜ ile Özbekistan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü arasında işbirliği

Özbekistan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) ortasında işbirliği protokolü imzalandı.

ÇAKÜ’den yapılan yazılı açıklamada, Özbekistan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Azamat Ziya ve ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi tarafından imzalanan protokolün en az 1 yıl süreyle öğrencilerin Özbekistan veya Türkiye’de eğitim görmesinin yanında iki üniversite ortasında düzenlenecek konferans, sempozyum ve panel üzere pek çok projeyi kapsadığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Çiftçi, “Son yıllarda giderek artan Türkiye -Özbekistan arasındaki ekonomik ve kültürel işbirliğinin, eğitim işbirliğine de yansımasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda ilerleyen dönemlerde de birlikte etkinlikler gerçekleştirmek, sempozyumlar düzenlemek ve karşılıklı ziyaretleri artırmak istiyoruz.” tabirini kullandı.

Prof. Ziya da Özbekistan ve öteki Türk devletlerinin lisanının kökende bir olmasına karşın anlaşabilmek için tercümana gereksinim duyulduğunu, bunun üzücü bir durum olduğunu aktardı.

Ziya, Rektör Çiftçi’ye İstanbul Taksim’de gerçekleşen terör saldırısı için baş sıhhati ve geçmiş olsun dileklerini de iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu